sedlican4
Prezentuje zvyky a tradície šarišského regiónu formou tancov, spevov a aj hrou na ústne harmoniky.

Je to 30 – členný súbor, ktorý súčasne vystupuje na rôznych spoločenských, či firemných akciách, ale aj krásne zabezpečí “čepčenie” na svadbách a pod.
 
Čepčenie na svadbe:
Minimálne šesť dievčat a štyria chlapci, harmonikár a jedna staršia žena, ktorá odvádza nevestu.
Prvá časť vystúpenia je čisto dievčenská, v ktorej majú dievčatá chorovodný sprievod so sviečkami, pri ktorom sa spieva. Druhá časť je chlapčenská, počas ktorej sa snažia chlapci vytancovať vienok, najprv čapášujú len chlapci potom tancujú karičku len dievčatá a nakoniec spoločnými silami aj chlapci aj dievčatá v spoločnom tanci získajú vienok. Nevesta sa potom odchádza prezliecť do kroja, v ktorom bude tancovať redový.
Po odchode nevesty chlapci volajú staršieho družbu, ktorí povolá svojich družbov a tancuje sa družbovský – kolo fľašky. (Ak by ste starejšieho nemali, vie jeho pozíciu zastúpiť súborista.) Po následnom vrátení už prezlečenej nevesty začína starejší tancovať redový a súbor najprv vytvorí zo svadobčanov kruh okolo nevesty a následne odchádza.

Vystúpenie trvá cca 20 minút + 10 minút nechávame neveste na prezlečenie (vtedy sa tancuje fľaškový) Odporúčame začať o 23:30, aby sa o polnoci mohol začať redový, ako je to zvykom. Na požiadanie zapožičiame ženský aj mužský kroj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.